Ako cenzuruje Changenet.sk

Autor: Anton Ziolkovský | 22.1.2009 o 9:30 | Karma článku: 8,60 | Prečítané:  2494x

„Máte chuť písať a chcete vyjadriť svoje postoje k dianiu v spoločnosti? Radi zverejníme Vaše komentáre či úvahy.“ Takto veľkodušne sa ku čitateľom prihovárajú tvorcovia stránky, ktorá má ambíciu spájať ľudí, čo menia svet a vytvára si image občianskeho denníka. Už vám však nepovedia, že text síce zverejnia, ale neskôr ho potichúčky a bez vášho vedomia stiahnu.

Ešte 14.11.2007 som zverejnil text s názvom „Mýty o postojoch Katolíckej církvi k sexualite." Bol reakciou na predchádzajúci text Juraja Mesíka Pragmatická sexuálna výchova? Prečo nie? Krátko po mojom príspevku na mňa reagovala s príspevkom Fakty o postojoch Katolíckej cirkvi k sexualite Oľga Pietruchová. Môj pôvodný text by ste však hľadali márne. Jednoducho zmizol.

Podobne 11.12.2007 som uverejnil text s názvom „Dajme nenarodeným deťom šancu". Na stránke ho však nehľadajte. Redakcia Changenet.sk ich sice oba prijala, ale neskôr ich bez môjho vedomia a akéhokoľvek vysvetlenia odstránila.

Našťastie, google si všeličo pamätá: mýty o postojoch a dajme deťom šancu.

Je veľmi zaujímavé, že články Mesíka a Pietruchovej zostali, zatiaľ čo texty s opačným názorom bez vysvetlenia zmizli. O motívoch a páchateľoch nech si spraví mienku každý sám.

V každom prípade, Changenet.sk si môže vytvárať image občianskeho denníka, koľko len chce. Prijať text na zverejnenie a po nejakom čase ho odstrániť bez vedomia autora a bez vysvetlenia je nekorektné. Ak ide navyše o jediného oponenta v citlivej téme, takáto prax zaváňa zaujatosťou a nespravodlivosťou.

Avšak táto kauza má aj svetlú stránku. Aspoň viem, ako má vyzerať „občianska spoločnosť", o ktorej vybudovanie sa Changenet.sk už niekoľko rokov usiluje.

 

DOPLNOK: (pridané o 15:10): Reakcia Norberta Brázdu z projektu Changenet.sk

Citujem: "Ohladom havarie: vplyvom opakovanych kratkodobych vypadkov prudu doslo k poskodeniu dvoch diskov diskoveho pola a - zial - aj disku so zalohami. Bola to samozrejme nasa chyba, nepredpokladali sme, ze takato situacia nastane. Obsah webu sme nakoniec obnovili zo starsej zalohy, ktora boli ulozena v inej lokalite.
 
Ohladom otazky, preco sme Vas nekontaktovali: Pri havarii doslo k strate stoviek clankov uverejnenych zhruba od decembra 2007 do jula 2008, takze sme nemali ako zistit koho vlastne by sme mali kontaktovat a kvoli akemu textu. Udaje boli znicene. Ak to nie je dostatocne jasne, tak si skuste predstavit, ze stratite mobilny telefon a budete chciet vsetkym Vasich znamych, kolegov a partnerov - ktorych cisla ste mali prave v tom stratenom mobile - informovat o Vasom novom telefonnom cisle.
 
Ak sa dobre pamatam, tak dvaja autori nam po havarii iniciativne poslali svoje texty aby sme ich doplnili do archivu, co sme aj urobili. Havaria a strata dat nas samozrejme mrzi, ale v tejto chvili mozeme uz len doplnit do archivu stratene texty, ktore nam autori opatovne poslu. Rad tak urobim aj vo Vasom pripade.
 
Privital by som, keby ste sa na svojom blogu ospravedlnili a neopodstatnene obvinenie z cenzury uviedli na pravu mieru."

 

VYSVETLENIE PRIJÍMAM A ZA NEOPODSTATNENÉ OBVINENIE Z CENZÚRY SA OSPRAVEDLŇUJEM

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?